Acil şifalar dileriz!

Mesai Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00 | Cts. 09:00 - 12:30
  İletişim : 444 29 63

Menopoz

Menopoz, belli yaştan sonra kadının başka bir nedeni olmaksızın, 12 ay boyunca adet görememesi sonucunda oluşan, dönemdir. Ostrojen hormonu ve diğer hormonların seviyelerindeki azalmayla sonuçlanan, yumurtalıkların yaşlanmaya bağlı fonksiyonlarında azalma ve doğurganlığın sona ermesidir.

Menopoz döneminde ve sonrasında kadınlarda birçok fiziksel değişiklik görülmektedir. Bu değişikliklerin geneli menopoz ve yaşın ilerlemesiyle birlikte meydana gelen normal durumlardır.

Atak şeklinde karşılaşılan sıcak basması ve gece terlemeleri menopozun sık rastlanan belirtilerindendir. Bunlar seviyesi düşen östrojen hormonuna karşı vücudun verdiği tepkilerdir. Sıcak basmasına bağlı olarak yüz ve göğüs bölgesinde kızarıklıklar oluşabilmektedir. Yine östrojen hormonunun seviyesindeki düşüş sebebiyle vajina da kuruluk buna bağlı olarak vajina da özellikle cinsel ilişkiye girildiğinde tahrişler görülebilmektedir. Libido kaybından ötürü kadında cinsel isteksizlik başlar. Bazı kadınlarda uyku düzeninde bozukluk, kaygı, stres, bunlara bağlı kilo değişimleri, saç dökülmesi, idrar kaçırma, baş dönmesi, çarpıntı, kaşıntı görülebilmektedir. Sürekli yorgun olma hali, konsantrasyon sorunları da menopoz dönemindeki bulgulardandır.

Menopoz için 45-52 yaşlar normal olarak kabul edilmektedir.