Acil şifalar dileriz!

Mesai Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00 | Cts. 09:00 - 12:30
  İletişim : 444 29 63

0-4 HAFTA GEBELİK

Gebelik haftaları son adet tarihinizin ilk gününden başlayarak sayıldığı için gebelik rahime yerleştiğinde 4 haftalık olur. O yüzden 4 haftadan öncesinde rahimde bir gebelik veya bebek varlığından söz edilemez dolayısıyla bir haftalık hamilelik görüntüsünden de söz edilemez.

En son görülen adetten 2 hafta sonra yumurtlama olduğu için döllenme bu günlerde oluşur. Bu yüzden gebeliğin 1. veya 2. haftası denilen günlerde aslında henüz hiçbir gebelik yoktur. 3. hafta döllenme ve rahime doğru yol alma ile geçer. Ancak 4. haftada rahime gebelik ulaşır ve buraya yerleşir. Ultrasonla görülmesi 5. – 6. haftaları bulur.

Bu nedenle gebelik haftaları 4’ten başlayarak sayılır, 1, 2 veya 3 haftalık gebelikten söz edilemez.

Hamileliğin 4. haftasında bebek:
4 haftalık gebeliğin boyu gözle veya ultrasonla görülemeyecek kadar küçüktür, yaklaşık 1-2 mm boyundadır, ultrasonla nadiren çok küçük bir gebelik kesesi görülebilir. Kalp atışları bu haftada görülemez ve duyulamaz. Embriyo henüz hücre topluluğu şeklindedir, doku ve organlar şekillenmemiştir.
Plasenta (bebeğin eşi) bu ilk haftalardan itibaren gelişmeye başlar, daha ileri haftalarda bebeğin beslenmesinden sorumlu olur.

Hamileliğin 4. haftasından anne:
Hamileliğin dördüncü haftasında anne adayında hafif bazı değişiklikler olur ancak tam adet zamanına denk geldiği için bunlar adetin yaklaştığını gösteren belirtiler sanılır çoğunlukla. Örneğin memelerde hassasiyet, hafif şişme, bazen gebeliğin yerleşmesine bağlı alttan leke gelmesi gibi belirtileri anne adayı adet zamanı geldiği için oluyor sanabilir. Bunların dışında diğer belirtiler şu an başlamaz, bulantı, kusma, memelerde renk koyulaşması, karında büyüme gibi belirtiler henüz görülmez. Bu dönemde yani adet zamanı geldiğinde yapılan gebelik testinde gebelik çıkmışsa anne adayı artık kendisi için yeni bir dönemin başladığını bilerek yaşam tarzını düzenlemeli, sigara kullanıyorsa tamamen bırakmalı, sağlıklı ve düzenli beslenme kurallarına dikkat etmeli, aşırı yorucu ve tehlikeli sporlardan uzak durmalı. Anne adayı bu haftada gebe olduğunu öğrenir öğrenmez kadın doğum doktoruna muayene için başvurmalıdır. Muayenede hamilelik döneminde kullanması gereken bazı ilaçlar, vitaminler verilir ve hamileliğin başında yapılan tahliller yapılır.

4. haftada gebeliğin ve bebeğin görüntüleri: