Acil şifalar dileriz!

Mesai Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00 | Cts. 09:00 - 12:30
  İletişim : 444 29 63

9-12 HAFTA GEBELİK

ON İKİNCİ HAFTADA HAMİLELİK – BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 

Hamileliğin 12. haftasında bebek:
12. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 5 cm, ağırlığı 15 gram kadardır.
Tırnaklar oluşmaya devam eder, henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğin erkek veya kız olmasına bağlı olarak dış genital organları şekillenmeye başlar. Bu haftada düşük gibi nedenlerle çıplak gözle görülebilen bebeklerin cinsiyeti anlaşılabilir ancak ultrason ile nadiren anlaşılabilir.
Bebeğin böbrekleri idrar üretmeye başlamıştır. Daha önce göbek kordonunun etrafından karın dışına çıkmış olan barsaklar bu hastada karın içerisine döner.
Bebek el ve ayak parmaklarını hareket ettirebilir, bükebilir. Ağzıyla emme hareketi alıştırmalarına şimdiden başlar.

Hamileliğin 12. haftasında anne:
Hamileliğin onikinci haftasında anne hamileliğin üçte birini yani ilk trimesteri bitirmiş olur. Gebelikte her bir 3 aylık döneme trimester denir, gebelik dönemi 3 trimester’dan oluşur. 12. hafta bittiğinde gebeliğin ilk trimesteri bitmiş olur. Bu haftada bebeğin cinsiyeti ultrasonda nadiren belli olur, belli olsa bile şaşırma yani ileriki haftalarda değişme ihtimali vardır, bu nedenle bir kaç hafta daha iyice netleşene kadar beklemekte fayda vardır. Bu hafta bebek ile ilgili kıyafet veya başka eşyaların alışverişine başlamak için erkendir. Dayanamayıp illaki bir şeyler satın almak istenirse şimdilik unisex olanları tercih etmek de fayda vardır. Başlangıçta normal kiloda olan bir anne adayı gebeliğin ilk trimesteri yani ilk 3 ay bittiğiinde en fazla 3-5 kilo almış olmalıdır.
Bebekte nöral tüp defekti denilen özürlerin önlenmesi amacıyla her hamilelikte kullanılan folik asit vitamini bu haftadan sonra genellikle kesilir. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kesmemeli ve hiçbir ilacı kullanmamalısınız.